Self Defense

צעדים בסיסיים בהגנה עצמית שכל אחד יכול

הגנה עצמית לנשים הוא נושא בפני עצמו, בתחום אומנויות הלחימה בכלל, ובלימודי ההגנה העצמית בפרט.

גל פיגועי דקירת הטרור נגד אזרחים ישראליים אינו מראה סימני ויתור, ורבים תהו כיצד הם צריכים להגיב אם הם מוצאים את עצמם באירוע של סכנת חיים.

מטי אליישיב, מאמן בינלאומי בכיר (דאן 10) וראש השיטה בארץ ובעולם לג׳יטסו ישראלי, נותן מספר עצות לאנשים ללא שום הכשרה בהגנה עצמית קודמת כיצד להגיב בצורה הטובה ביותר.

האם תוכל להגן על עצמך ועל יקיריך אם מישהו יתקוף אותך? זו שאלה שרובנו לא רוצה לשקול, אבל האלימות למרבה הצער, היא עובדה של חיים. למרבה המזל, ללא קשר לכוח, גודל, או ההכשרה קודמת, כל אחד יכול ללמוד כמה טכניקות הגנה עצמית יעילות. הנה מספר עיצות איך להתכונן ולהישאר בטוח במצבים אלימים בעולם האמיתי.

מניעה היא ההגנה העצמית הטובה ביותר

ראשית, זכור/י כי מניעה היא ההגנה העצמית הטובה ביותר. התוקפים מחפשים מטרות תמימות ופגיעות. כדי להיות בטוח כדאי לעקוב אחרי עצות בטיחות כלליות כמו להיות מודע לסביבה שלך, הליכה וחניה באזורים מוארים היטב, שמירה על המפתחות שלך ביד כאשר אתה מתקרב לדלת או למכונית, שני/ה את המסלול ההליכה שלך ולפעמים גם של הנסיעה.

 

Self Defense

איך להימנע מסיטואציה אלימה?

מלבד הימנעות מעימות, אם את/ה יכול לנטרל מצב (לדבר עם התוקף ולהניע אותו מתקיפתך פיזית) או להתרחק על ידי מסירת התיק/הארנק או מה שהתוקף רוצה, תעשי/ה את זה. עדיף לוותר על הכסף ולא להילחם. שום דבר לא שווה יותר מהחיים או מהבריאות שלך.

אם למרות הכל האלימות בלתי נמנעת, כדי להגן על עצמך, את/ה צריך לדעת מראש איך להילחם בחזרה ביעילות האפשרית אפילו נגד מישהו גדול יותר או חזק יותר ממך. הנה מספר טכניקות הגנה עצמית בסיסיות שיכולות לעזור לך בעת צרה:

תהיה קולני ותדחוף חזק

ברגע שהתוקף נוגע בך או שברור שלא ניתן לברוח, תצעק/י בקול רם (תעזוב/י אותי – תתרחק/י ממני) ותדחוף/י אותו בחזרה. זה יגרום לשני דברים: איתות לעזרה ויגרום לתוקף לדעת שאת/ה לא טרף קל.

המקומות הרגישים ביותר לפגיעה

כשאתה בעימות, יש לך רק מספר שניות וכמה מהלכים לנסות לפני שהקרב יוכרע. לפני שהתוקף משתלט, עליך לעשות כל מה שאתה יכול, כדי לגרום לפציעת התוקף, כך שתוכל/י להתרחק (אין זמן להיסוסים בעימות פיזי, זה לפגוע או להיפגע..). יש לכוון לחלקי הגוף שבו אתה יכול לעשות את רוב הנזק בקלות: עיניים, אף, אוזניים, צוואר, מפשעה, ברכיים ורגליים.

 

Self Defense

להדוף את התוקפנות במהירות

בהתאם למיקום התוקף ועד כמה הוא קרוב תקבע/י היכן להכות ובאיזה חלק של הגוף לפגוע. אל תתקרב/י יותר מידי, למשל, כדי להכות את אפו עם היד שלך, כאשר אתה יכול לפגוע במפשעה בבעיטה.

כדי לפגוע בחלק העליון תשתמש/י בידיים שלך. מכה יעילה יכולה להתבצע עם הקצה החיצוני של היד שלך המכונה ״סכין״, מכה ישירה או מכת מפרק למטרות רכות יותר או אגרוף קמוץ בחוזקה.

עיניים: ניקור, חיטוט, או גירוד בעיניו של התוקף עם האצבעות או המפרקים יהיה יעיל, כפי שאפשר לדמיין. חוץ מזה זה גורם להרבה כאב, ויקל על הבריחה שלך.

האף: השתמש/י בעקב כף היד והכי/ה אותו מתחת לאף; תוך כדי זריקת כל משקל הגוף כדי לגרום כמה שיותר כאב שיאלץ אותו לשחרר את אחיזתו. אם הוא מאחוריך, תכה/י את אפו (מהצד או החזית) באמצעות המרפק. כך או כך, יש לפגוע בעצמות האף.
 
צוואר: הצד של הצוואר הוא מטרה גדולה יותר, שבו ממוקמים העורק הראשי ווריד הצוואר. תוכל/י להמם את התוקף באופן זמני עם מכת סכין חזקה (יש ליישר את כל האצבעות המוחזקות ישר ובחוזקה, עם אגודל תחוב וכפוף מעט במפרק) בצד של הצוואר. (לפציעה קשה יותר, תדחוף את המרפק לתוך גרונו של התוקף תוך כדי העברת משקל הגוף קדימה).
 

הברך: הברך היא יעד אידיאלי להגנה עצמית, היא פגיעה מכל זווית ואפשר לבעוט בה בקלות מבלי שהרגל שלך תתפס. פגיעה בצד הברך תגרום לפציעה או לנטרול התוקף. בעיטה קדמית בברך תגרום לפציעה יותר קשה.

 

Self Defense

כיצד לגרום לנזק מכסימלי

השתמש/י במרפקים, בברכיים, ובראש שלך. אלה חלקי הגוף המשמשים בצורה היעילה ביותר לגרימת נזק: המרפקים, ברכיים, וראש הם מובנים והופכים את הגוף שלך לנשק.

השתמש בחפצים יומיומיים. גם חפצים יומיומיים שנמצאים איתך או דברים בסביבה הקרובה אליך יכולים לשמש לטובתך כנשק. מפתחות או עט בין האצבע האמצעית, הטבעת שלך או כל פריט אחר שברשותך יקנו יותר ביטחון. בחוץ, את/ה יכול לזרוק קצת לכלוך או חול בעיניו של התוקף. נשים יכולות לרסס בושם או תרסיס לעיניים של תוקף או להשתמש בעקב הנעל. הנקודה היא, להשתמש בכל מה תוכל/י כדי שההגנה שלך תהיה חזקה יותר ויעילה יותר.

למנף את המשקל שלך. לא משנה הגודל, המשקל, או הכוח שלך ביחס ליריב, את/ה יכול/ה להגן על עצמך על ידי שימוש בגוף שלך באופן אסטרטגי וחוק פיסיקה פשוט. זהו העיקרון שעומד מאחורי מערכות אומנויות לחימה כמו ג’יו ג’יטסו ותוכניות הגנה עצמית אחרות שבו אדם קטן יותר מסוגל להביס גדול ממנו.

לא היית רוצה לעמוד ולהחליף אגרופים או בעיטות עם תוקף, במצב אלים. זה קריטי לפגוע בתוקף באמצעות מהלכים יעילים וממוקדים. יש לפגוע בנקודות הלחץ שהוזכרו לעיל ולמנף המשקל הגוף כדי לגרום לנזק מכסימלי.

Free Lesson

שיעור ניסיון חינם וללא התחייבות,
כדי שתוכלו להתרשם ולחוות בעצמכם

ניתן להצטרף לאימונים בכל שלב וללא כל ניסיון בענף ספורט אחר. הקבוצות מחולקות לפי גיל, ובנוסף קורסים יעודיים לנשים בלבד.
שיטת קרב מגע הינה כלי להעצמה אישית בכל תחומי החיים וממולצת מאוד לכל אחד ואחת מאתנו.